Компаніївка
Переглядів: 536

Який порядок відключення комунальних послуг за несплату?

Який порядок відключення комунальних послуг за несплату?

Бувають випадки, коли комунальні послуги відключають незаконно, це ми теж розберемо і обговоримо в статті.

Всі ці питання регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Цивільним кодексом України, Законом України «Про захист прав споживачів», Правилами поставки природного газу, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення тощо.

Для початку розберемося, коли ви як споживач житлово-комунальних послуг маєте право їх не платити.

Відповідно до ч.3 ст.16 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (далі-Закон), постачальник зобов'язаний забезпечити споживача якісними комунальними послугами. Також про це йде мова і в ч.3 ст.26 Закону. Тобто, якщо надані послуги були неякісними, ви маєте повне право їх не оплачувати. Але для цього потрібно дотримуватися певного алгоритму дій.

Отже, якщо постачальник забезпечував якісними комунальними послугами, і у Вас виникла заборгованість у зв’язку зі своїми особистими обставинами, тоді постачальник має право нараховувати пеню або ж взагалі відключити комунальні послуги.

Порядок нарахування пені регулюється ст. 26 Закону. Отже, коротко про головне:

 1. Пеня нараховується з першого робочого дня, що настає за останнім днем ​​граничного строку внесення оплати за комунальні послуги.
 2. Споживач зобов'язаний сплатити пеню відповідно до договору, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір пені не може перевищувати 100% загального боргу.
 3. Пеня не нараховується, якщо є заборгованість держави за надані населенню пільги і житлові субсидії і / або наявності у споживача заборгованості з оплати праці.

Як відбувається відключення комунальних послуг за несплату?

Спершу слід розуміти, що постачальник може відключити споживача-боржника газ і електроенергію, але воду і опалення відключати не має права.

Якщо у вас виник борг у зв’язку з несплатою послуг за воду або опалення, то постачальник за законом не може позбавити боржника постачання цих комунальних послуг, але він має повне право звернутися до суду для стягнення з боржника заборгованості з урахуванням індексу інфляції + 3% річних.

Чи можуть обмежити комунальні послуги у зв’язку з заборгованістю? Обмеження комунальних послуг за борги передбачає повне відключення споживача від газу або електроенергії.

Слід знати, що відключення електрики за несплату комунальних послуг або ж відключення газу за борги, відбувається тільки після попереднього повідомлення про це споживача. Якщо вас не попередили, значить відключення незаконне.

Отже, відключення газу за несплату має відбуватися з дотриманням певного алгоритму, зазначеного в Правилах поставки природного газу, а саме:

 1. Якщо споживач протягом 10 днів після терміну, визначеного договором, не здійснив оплату за спожитий газ, постачальник має право припинити постачання газу.
 2. Постачальник зобов'язаний попередити письмовим повідомленням (з відміткою про вручення) споживача про припинення постачання газу. Постачальник відправляє повідомлення з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом і допустити представника постачальника по пред'явленню службового посвідчення на об'єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. Водночас в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник повинен вказати підстави і дату припинення газоспоживання.
 3. Відключити газ можуть не раніше 3-х днів після вручення письмового попередження.

Сама процедура припинення постачання електрики дуже схожа з процедурою припинення постачання природного газу. В обов'язковому порядку вас повинні письмово попереджено не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення.

Отже, ви отримали від постачальника попередження про припинення постачання газу або електрики, які подальші ваші дії? Є два варіанта:

 1. Сплатити борг до дня відключення газу або електроенергії (зробивши оплату, необхідно повідомити про це постачальника);
 2. Реструктуризація боргу, тобто виплата боргу частинами (УВАГА! а) підписавши договір на реструктуризацію, ви погоджуєтеся зі своєю заборгованістю; б) якщо вашим боргами понад трьох років - не погоджуйтеся на реструктуризацію боргу).

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:

 • • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
 • • поставити питання в повідомленні на електронну адресу центру Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.;
 • • поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Kropyvnytskyi.1.Centre.BVPD/;
 • • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/;
 • • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;
 • • прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid.