Компаніївка
Переглядів: 447

Оренда водойм: умови їх використання та права користувачів

Оренда водойм: умови їх використання та права користувачів

Такий вид об'єкта оренди як водойми є особливим в договірному праві і має свою специфіку. Досить часто, особливо в сільській місцевості, ставки, озера, які є власністю органів, до повноважень яких належить розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором), беруть в оренду для приватного користування: розведення і вилову риби, облаштування баз відпочинку тощо. Що означає орендована водойма? Який правовий статус місцевих жителів, а який орендарів?

Насамперед треба розібратися, кого відносити до числа водокористувачів. Згідно зі статтею 42 Водного кодексу України (далі також - ВКУ), законодавець виділяє таких водокористувачів: підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи. Тобто, водокористувачами є і орендарі водойм, і місцеві жителі або відпочиваючі.

Якщо говорити про правову регламентацію правових відносин оренди водойм, то варто звернути увагу, що деталізовано регулює це питання саме ВКУ. Важливо згадати статтю 51 ВКУ, норма якої конкретно вказує мету користування на умовах оренди, а також перелік об'єктів, на які вона поширюється:

 • водосховища (крім водосховищ комплексного призначення);
 • ставки;
 • озера;
 • замкнені природні водойми.

Одним з основних прав орендаря ставка є право регульоване пунктом 2 статті 43 ВКУ - використання водних об'єктів на умовах оренди. Також цією статтею передбачено і інші права, наприклад, вимагати від власника орендованого водойми підтримки належної якості води за умовами водокористування.

Якщо говорити про права відпочиваючих або місцевих жителів, то вони мають право, згідно зі статтею 51 ВКУ на інформацію, як від місцевих рад про встановлені ними правила, що обмежують загальне водокористування, так і від орендаря про умови водокористування, а також про встановлені обмеження загального водокористування на водному об'єкті.

Найчастіше на водойму приходять з метою добре провести час, насолодитися тишею і звичайно ж половити рибу. Ви запитаєте: «Чи можна ловити рибу в орендованому ставку?». Відповідь проста: «Можна, якщо не заборонено». Посилаючись на статтю 51 ВКУ, законодавцем визначено, що об'єкти надаються в користування на умовах оренди, крім випадків, визначених у законі. Під цими випадками мається на увазі те, що орендар має право встановити свої умови використання водойми, але попередньо узгодити з органом, який надав водний об'єкт в оренду. Після цього у орендаря з'являється обов'язок довести умови водокористування до відома населення, правила оренди водойми, а також про обмеження загального використання, наприклад про вилов риби, купання або плавання на човнах. Орендар повинен це здійснити усіма можливими способами, наприклад, встановити стенди з інформацією про правила використання водойм або копіями договору оренди.

«Інформаційних стендів і документів немає, але орендар забороняє ловити рибу. Що робити?". Якщо так сталося, що вас, як водокористувачів, незаконно обмежують у праві водокористування, є три основних варіанти рішення цієї проблеми:

 1. Вимагати у орендаря договір оренди або додаткову угоду, в якій така заборона вказана, для того, щоб ознайомитися і переконається, що орендар не порушує ваші права.
 2. Шляхом колективного рішення місцевих жителів можна звернутися з письмовою вимогою про розірвання договору оренди водного об'єкта в сільську, районну або міську раду.
 3. Звернутися в поліцію із заявою про протиправні дії орендаря, спираючись на законні права, передбачені законодавством України.

Для того щоб розуміти яким повинен бути договір оренди водойми, необхідно звернутися до постанови Кабінету Міністрів України № 420, якою регулюється форма договору оренди водних об'єктів.

Важливий момент в останньому пункті - як дізнатися, чи орендований ставок, яке його цільове використання, особистість орендаря тощо.

Цю інформацію можна знайти на порталі Державного реєстру рибогосподарських водних об'єктів (їх частин), поданого Державним агентством рибного господарства.

Заяву місцевих жителів поліція повинна розглядати і реагувати, а не відправляти в суд. Тобто, якщо ви зіштовхнулися з ситуацією, де загальне водокористування обмежується, водойма заблокована шляхом встановлення залізних огорож, шлагбаумів або охорона не пускає вас на територію ставка чи озера, що знаходиться в оренді, то ви сміливо можете викликати поліцію або звертатися з письмовим зверненням.

Таким чином, можна сказати, що питання орендних правовідносин водойм має свої особливості, оскільки дуже часто орендарі до кінця не розуміють, що уклавши договір оренди з органами влади, у них з'являються орендарської зобов'язання, і вони не отримують водойма в приватну власність.

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:

 • • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
 • • поставити питання в повідомленні на електронну адресу центру Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.;
 • • поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Kropyvnytskyi.1.Centre.BVPD/;
 • • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/;
 • • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;
 • • прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid.