Компаніївка
Переглядів: 135

Вирішення спірних питань між батьками щодо визначення місця проживання дітей

Вирішення спірних питань між батьками щодо визначення місця проживання дітей

У більшості пар, які розходяться, і у яких є дитина / діти, завжди виникає питання: «З ким залишаться діти після розлучення? І як визначити місце проживання дитини після розлучення?». Відповідно до норм Сімейного кодексу України, обоє батьків мають однакове право на проживання з дитиною.

До сьогоднішнього дня основною підставою для визначення місця проживання дитини з одним з батьків є оточення її достатньою любов'ю, увагою і опікою, при яких вона зможе нормально розвиватися як особистість. Що таке «досить» і «нормально» визначають самі батьки, якщо, звичайно ж, між ними не виникло судового спору.

Також необхідно пам'ятати, що місце проживання дитини батьки можуть визначати самостійно лише до досягнення дитиною десяти років. Після досягнення дитиною десяти років, її думка обов'язково враховується. А після досягнення дитиною чотирнадцяти років - вона сама визначає місце свого проживання.

Таким чином, підводячи підсумок з вищесказаного, якщо сімейна пара вирішила розірвати шлюб за обопільною згодою і у них немає спору щодо місця проживання їхніх дітей, діти залишаються проживати там, де визначать самі батьки з урахуванням думки і побажань дитини, якщо, звичайно ж, дитина на цей момент не досягла чотирнадцятирічного віку.

Чи можна врегулювати питання про місце проживання дитини в несудовому порядку?

Звичайно ж можна! Батьки можуть укласти договір, в якому передбачити місце проживання дитини, порядок спілкування з нею того з батьків, хто буде проживати окремо, розмір аліментів і додаткових витрат на утримання дитини і т.п. Даний договір підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню і є обов'язковим до виконання.

Судовий спір про місце проживання дитини. Основні аспекти.

Якщо визначення місця проживання дитини при роздільному проживанні батьків стає спірним та батьки не можуть між собою домовитися, то є два способи вирішення питання:

  1. Звернення до органу опіки та піклування, який в свою чергу зобов'язаний вивчити умови життя обох батьків, їхнє ставлення до дитини, інші обставини, що мають значення для справи, і прийняти рішення, в якому визначити місце проживання дитини з одним з батьків.
  2. Звернення з позовом до суду, який, також буде залучати орган опіки та піклування для вивчення умов життя обох батьків, їхнє ставлення до дитини, а також інші обставини. Однак рішення про місце проживання дитини в даному випадку вже буде приймати суд.

При зверненні до органу опіки та піклування, з текстом заяви і переліком необхідних документів вам підкаже сам орган опіки та піклування. А ось зі зверненням до суду все дещо складніше.

Позовна заява про визначення місця проживання дитини має бути оформлена в повній відповідності з Цивільним процесуальним кодексом України, подається вона в суд за місцем реєстрації відповідача з обов'язковою оплатою судового збору. В якості третьої сторони в судовий процес обов'язково повинен бути притягнутий орган опіки та піклування тієї місцевості, де фактично проживає дитина.

Які документи потрібні для визначення місця проживання дитини?

До позовної заяви необхідно додати: свідоцтво про шлюб (якщо дитина народилася в шлюбі), рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження дитини, докази оплати / несплати аліментів на утримання дитини, докази фактичного проживання дитини з одним з батьків, характеристика зі школи / дитячого саду, докази сплати судового збору, клопотання про виклик і допит свідків, інші докази, що необхідні для вирішення судової справи.

Як уже було згадано вище, в даному процесі орган опіки та піклування грає ключову роль. Саме він після відкриття провадження у справі проводить ряд дій спрямованих на визначення найбільш відповідного інтересам дитини місця проживання. Після цього, орган опіки та піклування, оформляє висновок з відповідною рекомендацією місця проживання дитини, який передається в суд.

Для того, щоб визначити місце проживання дитини з одним з батьків доводити необхідно не розмір добробуту батьків і кількість квадратних метрів його житла, а факт того, що у конкретного з батьків дитині буде більш комфортно в психологічному плані, що дитина буде оточена увагою, любов'ю і турботою. З одного боку здається, що поняття дуже неконкретні і довести це неможливо, але якщо заглибитися в даний аспект, то не все так складно. Ну, по-перше, комісія органу опіки та піклування буде запрошувати батьків і дитину на співбесіду, де будуть встановлювати, що кожен з батьків уже дав і збирається дати своїй дитині для його нормального фізичного та психологічного розвитку. Чи достатня опіка була дана в минулому. І т.д. По-друге, велике значення має, де дитина проживала останнім часом і де вона відчуває себе комфортно. По-третє, важливу роль мають характеристики зі школи / дитячого садка, оскільки, якщо відповідно до них успішність дитини за час проживання з конкретним з батьків впала або дитина стала вести себе не звично дивно, то значить місце, де вона живе, не зовсім їй підходить.

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:

  • • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
  • • поставити питання в повідомленні на електронну адресу центру Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.;
  • • поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Kropyvnytskyi.1.Centre.BVPD/;
  • • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/;
  • • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;
  • • прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid