Компаніївка

Козацьке місто Компаніївка

09 08 2016

Територію, яку тепер займає Компаніївський район, здавна освоювали різні народи. Перші сліди людини тут датуються археологами добою неоліту (IV тисячоліття до н. Е). В районі проводилися археологічні дослідження пам'яток доби бронзи (II тис. до н. Е.), пізньої бронзи (кінець II - початок I тис. до н. Е.), Кіммерії (VIII ст. До н. Е.), Скіфії (IV-III ст. до н. е.), Сарматії (I-II ст.. н.е.), черняхівської культури (II-VI ст.), кочових курганів (X-XIV ст.).

У період козацтва територія Компаніївського району входила до складу земель Війська Запорізького . Внаслідок невдалої війни з Туреччиною (1710 - 1713) вона відійшла до Османської імперії , але після поразки турків (1735 - 1739) була відвойована і стала частиною Буго - Гардский паланки Нової Січі. Компаніївщина не входила до складу створених російським урядом військово - поселенських областей Нової Сербії (1752-1764) та Ново - Слобідського козачого полку (1754-1764) , а в самої ліквідації Нової Січі ( 4 червня 1775 ) була запорізькою територією. Указом 5 серпня 1775 р. вона була приєднана до Єлисаветградської провінції Новоросійської губернії.

У другій половині XVIII ст. на лівому березі Сухоклії Комишуватої колишні козаки - компанійці заснували село Компаніївку , яка згодом стала центром Компаніївського району. Компанійські полки становили гетьманську легку кавалерію , призначенням якої була сторожова і розвідувальна служба на південному і західному кордонах. Компанійці були озброєні шаблями , луками , короткими рушницями і нагайками - батогами , хоча іноді використовували списа і гранати . Вони носили зелені черкески з червоними вилогами , червоні скіни , вузькі шаровари або штани голянці , короткі чоботи і круглі шапки. Компанійці , які вийшли у відставку , повинні були приписуватися до соціального положення , відповідного обраному родом своїх занять , тобто в міщани , козаки, селяни. Останні компанійські полки були реформовані в регулярні легкоконні полиці 24 жовтня 1775 . Цей процес був причиною їх поселення , ймовірно сприяло виникненню Компаніївки . У 1775-1776 рр. провінції Новоросійської губернії були поділені на повіти , і майбутня Компаніївщина опинилася в Єлисаветградському повіті Єлисаветградської провінції Новоросійської губернії.

На родючих чорноземах селяни займалися землеробством і тваринництвом. Березень 1771 і 1782 Компаніївські землі разом з селянами стали власністю дворян Бутовського і Титова.

У кінці 1782 провінціальнний поділ було скасовано , а 30 березня 1783 Новоросійська губернія об'єдналася з Азовською і стала називатись Катеринославським намісництвом , адміністративно-територіальний поділ якого остаточно визначився 22 січня 1784

27 січня 1795 р. Єлисаветградський повіт увійшов до складу новостворенного Вознесінського намісництва , яке проіснувало до 12 грудня 1796.

З Вознесінського та Катеринославського намісництва знову була сформована Новоросійська губернія , межі і поділ якої були остаточно визначені указом від 29 серпня 1797.

8 жовтня 1802 Новоросійська губернія розділилася на три губернії , а Єлисаветградський повіт , в якому знаходилися Компаніївські землі , став складовою частиною Миколаївської губернії, 15 травня 1803 року у зв'язку з переведенням губернського центру в Херсон була перейменована на Херсонську.

Після указу 16 квітня 1817 р. про реформування Бузького козацького війська в усіх , крім Тираспольського , повітах Херсонської губернії почався процес створення військових поселень. Але з населених пунктів Компаніївщини тільки Губівка потрапила у військове відомство , де були розквартировані 1-й , 2 - й і 3 - й взводи запасного ескадрону Стародубського кірасирського полку ( Кірасирського Принца Петра Ольденбурзького полку ) . Губівка входила до складу 4 - го поселень кавалерійського округу . Передача військовим багатьох сіл призвела до скасування Єлисаветградського повіту, відбулося 6 грудня 1828 . Території , не зайняті військовими , відійшли до новоствореного Бобринецького повіту.

За указом 4 червня 1857 р. військові поселення почали скасовуватися , Єлисаветградський повіт був відновлений , повітове правління переїхало з Бобринця до Єлисаветграда у 1865.

Надалі Компаніївщина перебувала в Єлисаветградському повіті Херсонської губернії і складалася з Компаніївської , Нечаївської і Лозоватської волостей , але її східна частина ( Губівка та навколишні землі) перебували в Новгородковській волості Олександрійського повіту. Єлисаветградський повіт ділився на шість районів , а Компаніївська , Нечаївська і Лозуватська волості входили до складу Центрально - Східного району. Крім Компаніївки , Нечаївки і Лозовуватки статус села мала Губівка (тут було дві церкви) , а с . Коротяк з 1831 року мало статус міста .

Після скасування кріпосного права жителі Компаніївщини залишалися під гнітом поміщиків. За отримані 3,5 десятини на ревізьску душу треба було протягом 49 років платити по 9 руб . Третина селян , переважно колишніх дворових , залишилася без землі. З 1387 господарств Компаніївською волості в 1885 р. 186 були безземельними , 419 мали до 3 десятин ; 279 - до 5 ; 332 - до 10 102 - до 15 ; 43 - до 25.

У 1889 Р - поміщик побудував у Компаніївці паперову фабрику , яка за рік виробляла з соломи 12 тис. пудів обгорткового паперу . Тут працювали до 200 найманих робітників і селян.

У тому ж році в Компаніївці почала працювати однокласна церковнопарафіяльна школа.

На початку XX ст. суттєво погіршилося становище селян. У зв'язку з голодом 1900-1901 рр. вони залишилися без посівного матеріалу і змушені були продавати свої землі за безцінь.

Під час першої російської революції в Компаніївці селяни не раз виступали проти експлуататорів , бойкотували розпорядження місцевої влади. Запровадження столипінської аграрної реформи ще більше загострило класові суперечності на селі . Значна частина селян змушена була продавати землі . У 1907 р. з 156 господарств Компаніївщини 54 були безземельними , а в інших залишалося до 3 десятин землі .

Великого лиха завдала селянам Перша світова війна. Не змінилося на краще економічне становище трудівників села і після Лютневої буржуазно-демократичної революції.

30 січня 1918 р. в Компаніївщини була встановлена радянська влада.

В 1917-1921 рр Компаніївщина зазнала калейдоскопічну зміну влади і важкі війни.

У травні 1919 р. Херсонська губернія розділилася на дві - Одеську і Херсонську.

В кінці січня 1920 року частини Червоної Армії при підтримці місцевих партизанів звільнили Компаніївщину від денікінських військ.

11 липня того ж року утворено Компаніївський волосний комітет незаможних селян . До його складу увійшли активні селяни М.В. Кожем'яченко , Ф. П. Миколенко та ін. . Разом з членами волвиконкому вони завершили поділ поміщицьких земель.

13 березня 1920 Херсонську губернію перейменували на Миколаївську , у складі якої перебували Єлисаветградський та Олександрійський повіти. На VI Єлисаветградському з'їзді Рад , який відбувся 4-12 лютого 1921 , було прийнято постанову про створення районів , для чого обрана спеціальна адміністративно - територіальна комісія. Постановою міжвідомчої губернської територіальної комісії від 5 квітня 1921 Єлисаветградський повіт був розділений на 9 районів , завдяки чому територія Компаніївщини потрапила до Єлисаветградського і частково до Бобринецького районів.

24 травня 1922 поширений пленум Єлисаветградського повітового виконкому прийняв постанову про ліквідацію районів і районних адміністративних установ.

У липні 1922 року в Єлисаветградському повіті відбулося укрупнення волостей - замість 40 їх стало 24 . У жовтні 1922 року Миколаївська губернія злилася з Одеською . Такий адміністративний поділ Єлисаветградського повіту існував до березня 1923 року.

Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 року « Про адміністративно-територіальний поділ України » повіти і волості були ліквідовані. Єлисаветградський повіт реорганізувався в Єлисаветградський округ , а серед 13 її районів і Компаніївський.

До складу району увійшли населені пункти Компаніївською , Нечаєвська , Лозоватское волостей колишнього Єлисаветградського повіту і ГУБОВСКЕ волості Олександрійського повіту.

В 1925 році в районі відновила роботу єдина в Кіровоградській паперова фабрика . В кінці 30 - х років тут було зайнято понад 200 робітників . За обсягом виробництва фабрика вийшла на 5-е місце серед вітчизняних підприємств галузі. У 1940 році тут було вироблено понад 2 тис. тонн паперу.

У 1923 році була відкрита школа лікнепу , у вересні 1926 року на базі Комишуватськои початковій - семирічну школу.

З липня 1925 року губернії були ліквідовані , а округи укрупнені , внаслідок чого Олександрійський округ був розформований.

Переломним У житті селян став 1929-й , коли основна маса бідняків і середняків пішла в колгоспи. Тоді було узагальнені 99 % всіх земель.

У 1930 р. постановами ВУЦВК ти РНК УРСР від 13 червня та 12 вересня була встановлена двоступенева система управління (райони безпосередньо підпорядковувалися Харкову , який був столицею УРСР у 1919-1934 рр.) У зв'язку з цим територія колишнього Зиновьевского округу розподілилися між 14 районами , серед яких Компаніївський був укрупнений за рахунок декількох сільрад , переданих в Зиновьевского району.

У лютому 1931 Компаніївський район був ліквідований шляхом приєднання до Зинов'євської міської ради.

9 лютого 1932 була створена Одеська область , до складу якої перейшла територія Зинов'євської ради.

У 1932 році на базі артілей « Бідняк» та ім. 1 травня (остання знаходилась в селі Живанівці ) , утворилося 6 колгоспів , а в районі - з МТС: Компаніївська , Червоновершкивська і Лозоватська .

У липні 1933 року з частин територій Зинов'євської міської ради та Новоукраїнського району знову був створений Компаніївський район , який у 1937 році складався з 21 сільської ради. Його територія становила 960 км2. На ній налічувалося 89 колгоспів , які обслуговувалися Компаніївською , Лозоватською і Червоновершською МТС. На промисловість працювали 216 підприємств , у тому числі 36 млинів , паперова фабрика і друкарня.

Перед війною в районі діяло 48 шкіл , 13 бібліотек , 21 клуб , кінотеатр , лікарня , 5 фельдшерських пунктів , 18 поштових установ .

22 вересня 1937 Указом Президії Верховної Ради СРСР була утворена Миколаївська область, Компаніївський район перейшов до її складу.

У 1937 році дала струм сільська електростанція.

Медичну допомогу Компаніївці отримували в районній амбулаторії та лікарні на 30 ліжок . Працювали також протималярійні станція та пологовий будинок.

10 січня 1939 р. Указом Президії Верховної Ради СРСР була утворена Кіровоградська область . У зв'язку з цим місто Кірове (до 27.12.1934 - Зінов'євськ ) отримало ім'я Кіровоград.

Під час німецької окупації ( 5 серпня 1941 - 15 березня 1944 ) Компаніївський район був у складі Кіровоградського округу ( гебит ) , який входив до Миколаївського генерального округу ( генералбезирку ) , підпорядкованого рейхскомісаріату Україна . На чолі його стояли генеральний і гебитскомиссар , районом керував шеф району , а в селах провідниками влади були сільські старости . Колгоспи перетворили на номерні громадські двори , очолювані дворовими старостами, які виконували розпорядження сільського старости , районної управи та начальника районного управління сільського господарства - крайслянд - Вірт.

В концентраційному таборі в селі Тернова Балка ( 7 км від Компанеевки ) було страчено понад 800 осіб. На каторжні роботи в Німеччину фашисти відправили 1400 юнаків і дівчат. А всього на фронтах і в концтаборах загинули понад 3000 жителів району.

15 березня 1944 81 - я гвардійська Червонопрапорна стрілецька дивізія II Українського фронту звільнила Компаніївщину від гітлерівців. Її відновлення вимагала чималих зусиль. Окупанти зруйнували паперову фабрику , майстерню , гаражі і нафтосховища машинно - тракторних станцій.

Після війни Компаніївський район складався з 21 сільської ради та 85 населених пунктів. У 50 - х роках в Кіровоградській області проводилося укрупнення районів і сільрад. Так , у 1958 р. в районі було 14 , а на 1 січня 1962 р. - 10 сільрад.

30 грудня 1962 Указом Президії Верховної Ради УРСР відбулося подальше укрупнення районів Кіровоградської області, внаслідок чого Компаніївський район був розформований.

4 січня 1965 р. було проведено чергове розукрупнення , і Компаніївський район відновився у складі 1 селищної (у травні 1965 село Компаніївка отримало статус селища міського типу) та 10 сільських рад ( Богодаровской , Гарманивськои , ГУБОВСКЕ , Зеленовского , Лозоватское , Нечаєвська , Петрівської , Полтавської , Софіївській та федосіївський ) , яким підпорядковувалося одне селище міського типу та 76 сільських поселень.

На Компаниивщини жили багато відомі історичні особистості. Зокрема представники знатних козацьких родів: Бутовичи , Нечаї , Новицкие (можливо , нащадки одного з перших компанійських полковників В. Ф. Новицького ) , Золото - кою , Келеповская . Багато знаменитих російських дворян теж залишили помітний слід в історії краю : Тітови , Добровольские , Эмануэли , Соколови - Бородкины , Зелені , Бракеры , Живановы , Обертасовы , Дроботковськие.