Компаніївка

Козацьке місто Компаніївка

09 08 2016

Територію, яку тепер займає Компаніївський район, здавна освоювали різні народи. Перші сліди людини тут датуються археологами добою неоліту (IV тисячоліття до н. Е). В районі проводилися археологічні дослідження пам'яток доби бронзи (II тис. до н. Е.), пізньої бронзи (кінець II - початок I тис. до н. Е.), Кіммерії (VIII ст. До н. Е.), Скіфії (IV-III ст. до н. е.), Сарматії (I-II ст.. н.е.), черняхівської культури (II-VI ст.), кочових курганів (X-XIV ст.).

У період козацтва територія Компаніївського району входила до складу земель Війська Запорізького. Внаслідок невдалої війни з Туреччиною (1710 - 1713) вона відійшла до Османської імперії, але після поразки турків (1735 - 1739) була відвойована і стала частиною Буго - Гардский паланки Нової Січі. Компаніївщина не входила до складу створених російським урядом військово - поселенських областей Нової Сербії (1752-1764) та Ново - Слобідського козачого полку (1754-1764), а в самої ліквідації Нової Січі ( 4 червня 1775 ) була запорізькою територією. Указом 5 серпня 1775 р. вона була приєднана до Єлисаветградської провінції Новоросійської губернії.

У другій половині XVIII ст. на лівому березі Сугоклії Комишуватої колишні козаки - компанійці заснували село Компаніївку, яка згодом стала центром Компаніївського району. Компанійські полки становили гетьманську легку кавалерію, призначенням якої була сторожова і розвідувальна служба на південному і західному кордонах. Компанійці були озброєні шаблями, луками, короткими рушницями і нагайками - батогами, хоча іноді використовували списа і гранати. Вони носили зелені черкески з червоними вилогами, червоні скіни, вузькі шаровари або штани голянці, короткі чоботи і круглі шапки. Компанійці, які вийшли у відставку, повинні були приписуватися до соціального положення, відповідного обраному родом своїх занять, тобто в міщани, козаки, селяни. Останні компанійські полки були реформовані в регулярні легкоконні полиці 24 жовтня 1775 . Цей процес був причиною їх поселення, ймовірно сприяло виникненню Компаніївки. У 1775-1776 рр. провінції Новоросійської губернії були поділені на повіти, і майбутня Компаніївщина опинилася в Єлисаветградському повіті Єлисаветградської провінції Новоросійської губернії.

На родючих чорноземах селяни займалися землеробством і тваринництвом. Березень 1771 і 1782 Компаніївські землі разом з селянами стали власністю дворян Бутовського і Титова.

У кінці 1782 провінціальнний поділ було скасовано, а 30 березня 1783 Новоросійська губернія об'єдналася з Азовською і стала називатись Катеринославським намісництвом, адміністративно-територіальний поділ якого остаточно визначився 22 січня 1784

27 січня 1795 р. Єлисаветградський повіт увійшов до складу новостворенного Вознесінського намісництва, яке проіснувало до 12 грудня 1796.

З Вознесінського та Катеринославського намісництва знову була сформована Новоросійська губернія, межі і поділ якої були остаточно визначені указом від 29 серпня 1797.

8 жовтня 1802 Новоросійська губернія розділилася на три губернії, а Єлисаветградський повіт, в якому знаходилися Компаніївські землі, став складовою частиною Миколаївської губернії, 15 травня 1803 року у зв'язку з переведенням губернського центру в Херсон була перейменована на Херсонську.

Після указу 16 квітня 1817 р. про реформування Бузького козацького війська в усіх, крім Тираспольського, повітах Херсонської губернії почався процес створення військових поселень. Але з населених пунктів Компаніївщини тільки Губівка потрапила у військове відомство, де були розквартировані 1-й, 2 - й і 3 - й взводи запасного ескадрону Стародубського кірасирського полку (Кірасирського Принца Петра Ольденбурзького полку). Губівка входила до складу 4 - го поселення кавалерійського округу. Передача військовим багатьох сіл призвела до скасування Єлисаветградського повіту, відбулося 6 грудня 1828. Території, не зайняті військовими, відійшли до новоствореного Бобринецького повіту.

За указом 4 червня 1857 р. військові поселення почали скасовуватися, Єлисаветградський повіт був відновлений, повітове правління переїхало з Бобринця до Єлисаветграда у 1865.

Надалі Компаніївщина перебувала в Єлисаветградському повіті Херсонської губернії і складалася з Компаніївської, Нечаївської і Лозоватської волостей, але її східна частина (Губівка та навколишні землі) перебували в Новгородковській волості Олександрійського повіту. Єлисаветградський повіт ділився на шість районів, а Компаніївська, Нечаївська і Лозуватська волості входили до складу Центрально - Східного району. Крім Компаніївки, Нечаївки і Лозуватки статус села мала Губівка (тут було дві церкви), а с . Коротяк з 1831 року мало статус міста.

Після скасування кріпосного права жителі Компаніївщини залишалися під гнітом поміщиків. За отримані 3,5 десятини на ревізьску душу треба було протягом 49 років платити по 9 руб. Третина селян, переважно колишніх дворових, залишилася без землі. З 1387 господарств Компаніївською волості в 1885 р. 186 були безземельними, 419 мали до 3 десятин; 279 - до 5; 332 - до 10 102 - до 15; 43 - до 25.

У 1889 р. - поміщик побудував у Компаніївці паперову фабрику, яка за рік виробляла з соломи 12 тис. пудів обгорткового паперу. Тут працювали до 200 найманих робітників і селян.

У тому ж році в Компаніївці почала працювати однокласна церковнопарафіяльна школа.

На початку XX ст. суттєво погіршилося становище селян. У зв'язку з голодом 1900-1901 рр. вони залишилися без посівного матеріалу і змушені були продавати свої землі за безцінь.

Під час першої російської революції в Компаніївці селяни не раз виступали проти експлуататорів, бойкотували розпорядження місцевої влади. Запровадження столипінської аграрної реформи ще більше загострило класові суперечності на селі. Значна частина селян змушена була продавати землі. У 1907 р. з 156 господарств Компаніївщини 54 були безземельними, а в інших залишалося до 3 десятин землі.

Великого лиха завдала селянам Перша світова війна. Не змінилося на краще економічне становище трудівників села і після Лютневої буржуазно-демократичної революції.

30 січня 1918 р. в Компаніївщини була встановлена радянська влада.

В 1917-1921 рр Компаніївщина зазнала калейдоскопічну зміну влади і важкі війни.

У травні 1919 р. Херсонська губернія розділилася на дві - Одеську і Херсонську.

В кінці січня 1920 року частини Червоної Армії при підтримці місцевих партизанів звільнили Компаніївщину від денікінських військ.

11 липня того ж року утворено Компаніївський волосний комітет незаможних селян. До його складу увійшли активні селяни М.В. Кожем'яченко, Ф. П. Миколенко та ін.. Разом з членами волвиконкому вони завершили поділ поміщицьких земель.

13 березня 1920 Херсонську губернію перейменували на Миколаївську, у складі якої перебували Єлисаветградський та Олександрійський повіти. На VI Єлисаветградському з'їзді Рад, який відбувся 4-12 лютого 1921, було прийнято постанову про створення районів, для чого обрана спеціальна адміністративно - територіальна комісія. Постановою міжвідомчої губернської територіальної комісії від 5 квітня 1921 Єлисаветградський повіт був розділений на 9 районів, завдяки чому територія Компаніївщини потрапила до Єлисаветградського і частково до Бобринецького районів.

24 травня 1922 поширений пленум Єлисаветградського повітового виконкому прийняв постанову про ліквідацію районів і районних адміністративних установ.

У липні 1922 року в Єлисаветградському повіті відбулося укрупнення волостей - замість 40 їх стало 24. У жовтні 1922 року Миколаївська губернія злилася з Одеською. Такий адміністративний поділ Єлисаветградського повіту існував до березня 1923 року.

Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 року «Про адміністративно-територіальний поділ України» повіти і волості були ліквідовані. Єлисаветградський повіт реорганізувався в Єлисаветградський округ, а серед 13 її районів і Компаніївський.

До складу району увійшли населені пункти Компаніївської, Нечаєвської, Лозуватської волостей колишнього Єлисаветградського повіту і ГУБОВСКЕ волості Олександрійського повіту.

В 1925 році в районі відновила роботу єдина в Кіровоградській паперова фабрика. В кінці 30 - х років тут було зайнято понад 200 робітників. За обсягом виробництва фабрика вийшла на 5-е місце серед вітчизняних підприємств галузі. У 1940 році тут було вироблено понад 2 тис. тонн паперу.

У 1923 році була відкрита школа лікнепу, у вересні 1926 року на базі Комишуватськои початковій - семирічну школу.

З липня 1925 року губернії були ліквідовані, а округи укрупнені, внаслідок чого Олександрійський округ був розформований.

Переломним у житті селян став 1929-й, коли основна маса бідняків і середняків пішла в колгоспи. Тоді було узагальнені 99 % всіх земель.

У 1930 р. постановами ВУЦВК ти РНК УРСР від 13 червня та 12 вересня була встановлена двоступенева система управління (райони безпосередньо підпорядковувалися Харкову, який був столицею УРСР у 1919-1934 рр.). У зв'язку з цим територія колишнього Зинов"євского округу розподілилися між 14 районами, серед яких Компаніївський був укрупнений за рахунок декількох сільрад, переданих в Зинов"євского району.

У лютому 1931 Компаніївський район був ліквідований шляхом приєднання до Зинов'євської міської ради.

9 лютого 1932 була створена Одеська область, до складу якої перейшла територія Зинов'євської ради.

У 1932 році на базі артілей « Бідняк» та ім. 1 травня (остання знаходилась в селі Живанівці), утворилося 6 колгоспів, а в районі - з МТС: Компаніївська, Червоновершкивська і Лозоватська .

У липні 1933 року з частин територій Зинов'євської міської ради та Новоукраїнського району знову був створений Компаніївський район, який у 1937 році складався з 21 сільської ради. Його територія становила 960 км2. На ній налічувалося 89 колгоспів , які обслуговувалися Компаніївською, Лозоватською і Червоновершською МТС. На промисловість працювали 216 підприємств, у тому числі 36 млинів , паперова фабрика і друкарня.

Перед війною в районі діяло 48 шкіл, 13 бібліотек, 21 клуб, кінотеатр, лікарня, 5 фельдшерських пунктів, 18 поштових установ.

22 вересня 1937 Указом Президії Верховної Ради СРСР була утворена Миколаївська область, Компаніївський район перейшов до її складу.

У 1937 році дала струм сільська електростанція.

Медичну допомогу Компаніївці отримували в районній амбулаторії та лікарні на 30 ліжок . Працювали також протималярійні станція та пологовий будинок.

10 січня 1939 р. Указом Президії Верховної Ради СРСР була утворена Кіровоградська область . У зв'язку з цим місто Кірове (до 27.12.1934 - Зінов'євськ ) отримало ім'я Кіровоград.

Під час німецької окупації ( 5 серпня 1941 - 15 березня 1944 ) Компаніївський район був у складі Кіровоградського округу ( гебит ) , який входив до Миколаївського генерального округу ( генералбезирку ) , підпорядкованого рейхскомісаріату Україна . На чолі його стояли генеральний і гебитскомиссар , районом керував шеф району , а в селах провідниками влади були сільські старости . Колгоспи перетворили на номерні громадські двори , очолювані дворовими старостами, які виконували розпорядження сільського старости , районної управи та начальника районного управління сільського господарства - крайслянд - Вірт.

В концентраційному таборі в селі Тернова Балка ( 7 км від Компанеевки ) було страчено понад 800 осіб. На каторжні роботи в Німеччину фашисти відправили 1400 юнаків і дівчат. А всього на фронтах і в концтаборах загинули понад 3000 жителів району.

15 березня 1944 81 - а гвардійська Червонопрапорна стрілецька дивізія II Українського фронту звільнила Компаніївщину від гітлерівців. Її відновлення вимагала чималих зусиль. Окупанти зруйнували паперову фабрику, майстерню, гаражі і нафтосховища машинно - тракторних станцій.

Після війни Компаніївський район складався з 21 сільської ради та 85 населених пунктів. У 50 - х роках в Кіровоградській області проводилося укрупнення районів і сільрад. Так , у 1958 р. в районі було 14 , а на 1 січня 1962 р. - 10 сільрад.

30 грудня 1962 Указом Президії Верховної Ради УРСР відбулося подальше укрупнення районів Кіровоградської області, внаслідок чого Компаніївський район був розформований.

4 січня 1965 р. було проведено чергове розукрупнення, і Компаніївський район відновився у складі 1 селищної (у травні 1965 село Компаніївка отримало статус селища міського типу) та 10 сільських рад (Богодаровська, Гарманівська, Губовська, Зеленівска, Лозоватська, Нечаєвська, Петрівська, Полтавська, Софіївська та Федосіївська), яким підпорядковувалося одне селище міського типу та 76 сільських поселень.

На Компаниивщини жили багато відомі історичні особистості. Зокрема представники знатних козацьких родів: Бутовичи , Нечаї , Новицкие (можливо, нащадки одного з перших компанійських полковників В. Ф. Новицького ), Золото - кою, Келеповська. Багато знаменитих російських дворян теж залишили помітний слід в історії краю: Тітови, Добровольские, Эмануэли, Соколови - Бородкины, Зелені, Бракері, Живанові, Обертасові, Дроботковські.