Компаніївка
Переглядів: 34

Сказ поширюється!

adb5c7e925de1b08c7b602713e07074b MПросимо жителів Компаніївської громади проявити свідомість і обов'язково зробити щеплення проти сказу своїм домашнім тваринам.

За інформацією головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Кропивницького районного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Юрія Мунтяна з початку 2023 року зареєстровано шість неблагополучних пунктів по сказу тварин на території Компаніївської громади. Протягом останнього місяця зафіксовано два випадки захворювання на сказ, тобто помітна тенденція до зростання.

Нещодавно на території селища Компаніївка виявлено випадок сказу тварини (кота). Тому з метою встановлення карантинних обмежень оголошено селище Компаніївка неблагополучним пунктом по сказу тварин. Згідно з протоколом засідання місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кропивницькій районній військовій адміністрації, також визначено загрозливу зону неблагополучного пункту - села Братерське, Громадське, Лужок, Живанівка, Полтавка, Сасівка, Роздолля. Ухвалено й план комплексних заходів щодо ліквідації сказу тварин в неблагополучному пункті та загрозливій зоні.1631637546 a64efa8ecf4e00031609dac4125f7fec

Фахівці ветеринарної медицини наполягають на необхідності щеплення домашніх тварин проти сказу. Для цього можна звернутися до Компаніївського відділу Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: вул. Дружби, 53. Час прийому – з 8:00 до 12:00, з 13:00 до 17.00. Вартість процедури щеплення становить 11 грн.80коп.

Телефон для довідок: 0669453163 – Гудзь Людмила Борисівна, завідувач Компаніївського відділу Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини.

У разі відмови власників від щеплень тварин розглядатимуться питання на засіданнях адміністративної комісії.

Слід пам’ятати, що сказ – невиліковне захворювання, а основним джерелом інфекції для людини є дикі тварини та домашні улюбленці – коти й собаки.

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Відноситься до інфекційних природно-вогнищевих захворювань вірусної етіології, з ранковим механізмом передачі інфекції, ураженням центральної нервової системи. Не існує території, яка вільна від сказу взагалі. В Україні це захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.
Збудник сказу – вірус, який живе і розмножується лише в живому організмі,
– в головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах.
Джерелами сказу є дикі тварини, головним чином із сімейства собачих (вовки, лисиці), а також кажани. Небезпека цих тварин обумовлена наявністю в їх слині великої концентрації вірусу (у вовків – в 90-100%, лисиць – в 80-90%, собак і кішок – в 50%).
Сказ – ранова інфекція, при якій зараження найчастіше відбувається при укусі.
У повсякденному житті можуть мати місце випадки зараження при послиненні пошкоджених шкірних покривів і слизових оболонок людини хворими на сказ тваринами при розробці туш тварин, контакті із забрудненою слиною шкірою.
Хворі сказом тварини виділяють вірус із слиною і вже в останні дні інкубаційного періоду – за 7-10 днів до появи клінічних проявів і впродовж усього періоду хвороби. Тяжкість клінічних проявів залежить від багатьох чинників: місця проникнення вірусу в організм, його вірулентності та дози, стану організму людини або тварини. Вірогідність зараження при укусах хворими собаками становить 14%, лисицями – до 30%, вовками – 70%. Тривалість інкубаційного періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб).
У людини інкубаційний період може тривати місяцями, в середньому 30-90 днів, найкоротший – 7 днів. Враховуючи те, що вірус в слині з’являється за 7-10 днів до появи клінічних симптомів. Необхідно пам’ятати, що тварин, які нанесли укуси, необхідно ізолювати і проводити за ними 10-денний ветеринарний нагляд.
Категорично забороняється знімати шкури із тварин, підозрілих на захворювання, і полеглих.
Постраждалі від укусів та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою в поліклініку для отримання невідкладної допомоги і вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації. При можливості необхідно самостійно
промити рану значною кількістю мильної води, краї рани змазати 70-градусним спиртом або 5% розчином йоду, накласти асептичну суху пов’язку і звернутися до лікаря.
Необхідно пам’ятати, що захворювання завжди закінчується смертю!
Для лікування застосовується антирабічна вакцина та імуноглобулін, які є абсолютно нешкідливими для людини. Тільки лікар може оцінити ризик можливого зараження вірусом сказу і призначить, при необхідності, курс імунізації.
У жодному разі не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його: це може привести до трагічних наслідків.
У напруженій епізоотичній ситуації стосовно сказу на території громади здійснюються заходи Держпродспоживслужбою з метою недопущення поширення сказу зокрема:
– службою державної ветеринарної медицини проводиться відповідна роз’яснювальна робота серед населення, здійснюються профілактичні щеплення проти сказу серед собак та котів, що належать жителям громади,
– вакцинація сільськогосподарських тварин,
– епізоотологічний моніторинг – здійснюється шляхом епізоотологічного обстеження,
своєчасного виявлення спалахів хвороби та аналізу епізоотологічної ситуації;
– лабораторні дослідження – проводяться при підозрі та підтверджені сказу у тварин,
– проведення роз’яснювальної роботи серед населення з питань профілактики сказу
(пам’ятки, буклети, листівки, наради, бесіди, інтернет-ресурс тощо).
Причинами складної епізоотичної ситуації щодо сказу в Україні є невирішені питання щодо безпритульних собак та котів в населених пунктах. Цим питанням мають займатися комунальники та органи місцевого самоврядування в населених пунктах, що передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування». До делегованих їм повноважень належать питання профілактики, а в разі виникнення – і прийняття рішень з питань боротьби зі стихійними лихами, епідеміями, епізоотіями та здійснення необхідних заходів щодо ліквідації їхніх наслідків. Недостатній контроль за виконанням правил утримання собак і котів, в результаті чого збільшується кількість безпритульних тварин в населених пунктах; збільшення місць (смітників), де безпритульні тварини знаходять собі їжу - ці
причини сприяють безконтрольному розмноженню безпритульних тварин, збільшенню їх кількості та підвищенню загрози покусів людей та домашніх, зокрема, сільськогосподарських тварин, і захворюванню їх на сказ.
Для того, аби захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька правил:
– дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців у ветеринарну лікарню за місцем проживання для проведення профілактичних щеплень проти сказу;
– у випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті тварини;
– слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;
– не слід підбирати в лісі, на вулиці диких і бездоглядних домашніх тварин, або знайти можливість у короткий термін показати його ветеринарному лікарю і прищепити від сказу;
– не слід брати тварину «на літній сезон», а потім викинувши його, збільшувати тим самим кількість бездоглядних тварин і підвищувати ризик виникнення сказу в околицях;
– не слід позбавлятися від тварини, що покусала або подряпала людину. По можливості за ним має бути встановлено десятиденне спостереження;
– при появі диких тварин на особистих подвір’ях, на території населених пунктів потрібно вжити всі запобіжні заходи і забезпечити безпеку себе і ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!
Ваше здоров’я у ваших руках! Дбайте про нього!
Необхідно пам’ятати, що захворювання завжди закінчується смертю!
ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ, ЩО ВАКЦИНУВАТИ ДОМАШНІХ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ) ПРОТИ СКАЗУ ПОТРІБНО ПОСТІЙНО.